Kategoria

Zarządzanie stanami magazynowymi w Magento


Miłosz Spławski

Sklep internetowy to biznes o niskiej barierze wejścia. Początkowo wystarczyć może nawet przestrzeń w mieszkaniu a do kontroli stanów magazynowych – zeszyt.

Moduł do zarządzania stanem magazynowym dostępny w Magento pozwala kontrolować ilość produktów w sklepie. System pozwala, między innymi, ustawić ilość towarów, przy której klienci są informowani o braku dostępnego produktu. Może to mieć znaczenie dla sklepów funkcjonujących online i offline, które nie chcą sprzedać całego towaru przez internet.

Dostępny w Magento system ma także możliwość rezerwowania produktu. Wówczas zanim towar będzie ponownie dostępny na stronie, sklep będzie musiał zrealizować wszystkie rezerwacje.

Nie od razu ERP zbudowano

Sklep nie rośnie z dnia na dzień, i jeśli najskuteczniejszym sposobem panowania nad magazynem pozostaje zeszyt i pamięć, nie ma sensu tego zmieniać na siłę. Wyzwania zaczynają się, gdy pojawiają się kolejne kanały sprzedaży, na przykład Allegro.

Z myślą o sklepach, które potrzebują rozwiązań integrujących platformę z Allegro lub innymi targowiskami online powstało wiele wtyczek. Jedną z najpopularniejszych jest BaseLinker, który umożliwia pełną automatyzację obsługi najpopularniejszego polskiego portalu e-commerce. Za jego pośrednictwem możliwa jest także integracja z eBay.

Narzędzia wzrostu

Jednak wraz ze wzrostem organizacji konieczne jest wdrażanie coraz bardziej wyrafinowanych rozwiązań technologicznych, które umożliwiają kontrolę nad stanami magazynowymi, na przykład systemu ERP (Enterprise Resource Planning).

Na wdrożeniu tego typu systemu wiele mogą zyskać sklepy, które obsługiwane są przez zespół ludzi oraz prowadzą sprzedaż w kilku kanałach jednocześnie, na przykład przez stronę internetową, Allegro, Facebooka oraz punkt stacjonarny. System ERP pozwala nad tym zapanować i zebrać wszystkie istotne informacje w jednym miejscu.

Wiele nowoczesnych systemów ERP umożliwia integrację z Magento, między innymi polskie rozwiązanie Comarch czy dostępny w chmurze obliczeniowej Epicor.