Kategoria

Magento – najpopularniejsza platforma e-commerce


Miłosz Spławski

Oprogramowanie wykorzystywane przez sklep internetowy, które umożliwia mu działanie i sprzedawanie, nazywane jest platformą. Najpopularniejszą platformą e-commerce na świecie jest Magento.

Magento jest oprogramowaniem Open Source. Jego kod źródłowy jest dostępny dla każdego użytkownika, który może go modyfikować według własnego uznania. Nad projektem opiekę sprawuje firma Magento, Inc. Oprogramowanie dostępne jest w dwóch wersjach:

Community – bezpłatna, którą każdy może pobrać, modyfikować, zainstalować i używać w sposób, jaki uzna za słuszny. Wersja community jest powszechnie stosowana, dlatego powstało wiele firm specjalizujących się we wdrożeniach, oraz opiece nad sklepami opartymi o Magento. Taką firmą jest na przykład XANTUM.

Enterprise – wersja Enterprise jest skierowana do użytkowników biznesowych, którzy w zamian za roczną opłatę otrzymują dostęp do funkcji niedostępnych w wersji Community oraz wsparcia technicznego ze strony Magento, Inc.

Magento jest wykorzystywane przez około 25 proc. sklepów internetowych na świecie, w tym takich gigantów jak Castorama, Decathlon oraz sieć księgarni Matras. Oprogramowanie jest niezwykle elastyczne i zawiera wiele funkcji potrzebnych zarówno małym, jak i większym sklepom. Fakt, że jest rozwijane przez społeczność oznacza, że jest na bieżąco dostosowywane do najnowszych trendów, na przykład potrzeb urządzeń mobilnych.

Aby nie przeładowywać programu nadmiarem funkcji, Magento oparte zostało na systemie wtyczek. Są to dodatki, które użytkownik może zainstalować, aby wzbogacić swój sklep internetowy. Wtyczki do Magento mogą być zarówno darmowe, jak i płatne. Swoje wtyczki udostępniają, między innymi, platformy marketingowe, firmy księgowe oraz kurierzy.

Właśnie ze względu na elastyczny system wtyczek, Magento jest świetnym wyborem dla sklepu internetowego – nie ogranicza jego potencjału zamkniętym katalogiem funkcji czy możliwości rozwoju. Właściciel sklepu może w dowolnej chwili zdecydować o wzbogaceniu swojej platformy o jakąś funkcję, a jeśli okaże się to nietrafiona decyzja, po prostu się jej pozbyć.