Kategoria

Czym jest oprogramowanie Open Source?


Miłosz Spławski

Dostępne za darmo, bez reklam i rozwijane przez dziesiątki tysięcy programistów z całego świata. Tak najkrócej można opisać oprogramowanie Open Source

Podstawową cechą open source jest jego otwarte źródło. Każdy użytkownik może zajrzeć do kodu źródłowego, poznać go a także poprawić lub zmodyfikować na swoje potrzeby. Wielu programistów na całym świecie robi to hobbystycznie lub aby poprawić swoje umiejętności. Istnieją także firmy zajmujące się wdrażaniem i rozwijaniem takich programów na zlecenie klientów biznesowych.

Open source znaczy elastyczność

Najsłynniejszym przykładem oprogramowania open source jest system operacyjny Linux stosowany zarówno na serwerach, jak i komputerach domowych. Jego najpopularniejszą wersją jest znany z urządzeń mobilnych Android. Na licencji open source rozpowszechniane jest także Magento, oprogramowanie dla sklepów internetowych.

Oprogramowanie open source ma wiele zalet: jest darmowe, powszechnie dostępne, łatwe w modyfikacji oraz popularne wśród użytkowników. Na rynku można znaleźć specjalistów oraz firmy profesjonalnie zajmujące się rozwojem tego typu programów, na przykład XANTUM, które specjalizuje się we wdrożeniach i obsłudze Magento.

Narzędzie maluchów i gigantów

Oprogramowanie o otwartym źródle można dowolnie zmodyfikować na własne potrzeby, w zależności od celu, jaki ma spełniać. Z Magento korzysta w tej chwili około 25 proc. światowego rynku e-commerce. Wśród sklepów korzystających z tego oprogramowania znaleźć można zarówno niewielkie sklepiki prowadzone przez jedną osobę, jak i gigantów handlu, na przykład sieć księgarni Matras oraz sklepy budowlane Castorama.

W przypadku oprogramowania open source wszelkie prace związane z utrzymaniem i konfiguracją leżą po stronie użytkownika, co może stanowić problem dla osób, które nie potrafią programować. Dlatego wiele firm decyduje się na wynajęcie w tym celu agencji interaktywnej lub wdrożeniowej, takiej jak XANTUM.